wtorek, 27 grudnia 2011

33) Plusk

TYTUŁ: Plusk
TYTUŁ ORYGINAŁU: Flush
AUTOR: Carl Hiaasen
WYDAWNICTWO: W.A.B
ROK WYDANIA: 2007
ILOŚĆ STRON: 288
CZAS CZYTANIA: 1-2 dni

Carl Hiaasen jest amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, autorem powieści sensacyjnych oraz powieści przygodowych dla młodzieży. W swoich książkach i publicystyce Hiaasen często porusza tematy niszczenia krajobrazu i przyrody. Najbardziej znaną powieścią Hiaasena jest Strip Tease.

Noah Underwood nie spodziewał się, że będzie miła tak emocjonujące wakacje. Jego ojciec, Paine, trafia do więzienia, gdyż zatopił łódź - kasyno Dusty'ego Mulemana. Paine jest przekonany, że właściciel łodzi nielegalnie wylewa ścieki wprost do oceanu, tym samym zatruwając wodę. Niestety nikt mu nie wierzy, nawet żona, która zaczyna myśleć o rozwodzie. Noah, aby uwolnić ojca musi znaleźć dowody demaskujące podejrzanego. Pomagają mu w tym siostra Abbey, pewien włóczęga i jego dziewczyna. Na drodze staje im syn Mulemana. Tymczasem w mieście pojawia się tajemniczy mężczyzna w przebraniu pirata...

Jestem mile zaskoczona tą książką. Nie sądziłam, że książka poruszająca tematy ochrony środowiska może być taka ciekawa i wciągająca. Odwiecznie byłam przekonana, że nie istnieją powieści z morałem związanym z ekologią. Nie dość, że jest to ciekawa, pełna niesamowitych przygód książka, to do tego porusza tak ważny problem.

Dzięki temu, że "Plusk" jest napisany lekkim piórem, czytanie nie powinno sprawiać problemu nawet młodszym czytelnikom. Język jakim autor napisał książkę jest bardzo zabawny. Wszystko w tej powieści opisane jest w bardzo zabawny sposób. Nie raz podczas czytania uśmiechnęłam się do siebie.

Książka jest bardzo dynamiczna. Akcja goni akcję, przez co niesposób się od tej książki odciągnąć. Niemalże przeczytałam ją jednym tchem. Kiedy jakaś akcja kończy się, następna rozpoczyna się i tak do ostatniej strony.

Każdy z bohaterów tej książki ma bardzo wyraźnie zarysowany charakter. Spodobało mi się to, że postacie są oryginalne. Charakterów każdej z postaci nie można spotkać w żadnej innej książce. Bohaterowie tej książki są jedyni i niepowtarzalni.

Również spodobała mi się okładka książki. Jest przedstawiona w formie symbolu, a przez to staje się bardziej niepowtarzalna. W środku także nie jest najgorzej. Czcionka jest dość duża, przez to czytanie nie sprawia większego problemu.

Podsumowując jest to książka warta przeczytania, ponieważ zawiera morał, czyli to co ostatnio coraz trudniej znaleźć w książkach. Bardziej polecam młodszym czytelnikom, chociaż zapewniam, że ktoś starszy również będzie się świetnie barwił podczas czytania powieści "Plusk".

5/6

Książkę mogłam przeczytać i zrecenzować dzięki księgarni Matras. Bardzo dziękuję!


13 komentarzy:

 1. Na razie nie mam wielkiej ochoty na tą książkę. Myślę, że głównie dlatego, że jestem zawalona książkami, które miałam przeczytać na wczoraj albo które chcę przeczytać już, ale kiedyś - jak się uporam z moimi stosikami - chętnie do niej zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już się zabierałam za pisanie komentarza, ale doszłam do wniosku, że równie dobrze mogę się podpisać pod tetiisheri :). Kiedy już nadrobię zaległości, z chęcią sięgnę ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to mnie zaskoczyłaś - myślałam że nie warto sięgać po tę książkę, a tu proszę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Eh..jak na razie mam tyle książek do czytania ,że nie starcza mi na wszystko czasu. A mimo ,iż recenzja zachęcająca to nie ciągnie mnie zbytnio do tej pozycji. Dlatego daruję ją sobie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale czuję się zachęcona do lektury. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja, ale jeśli chodzi o książkę to raczej nie dla mnie:P

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzja świetna, jednak sama książka mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie nie moje klimaty...

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo pozytywnej recenzji raczej nie sięgnę po tę pozycję. Tym bardziej, że zapewne musiałabym zainwestować w książkę, a jednak przedstawiona w niej historia aż tak mnie nie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomimo tak pozytywnej recenzji ... nie wiem. Ostatnio postanowiłam sobie, że nie będę kupowała książek, chyba że te o których marzę. O tej nie marzę. Jestem tak zawalona książkami do czytania jak niektóre pozostałe dziewczyny, że na razie nie szukam takich książek.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie jakoś niezbyt do niej ciągnie,raczej ją sobie odpuszczę. Chociaż może kiedyś jak będę miała taką okazję,to przeczytam? Zobaczymy;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ciągnie mnie do niej, ale recenzja bardzo dobra!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem do niej przekonana, ale jeśli trafi w moje ręce, to z pewnością przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń