piątek, 23 grudnia 2011

32) Złodziej pioruna

TYTUŁ: Złodziej pioruna
TYTUŁ ORYGINAŁU:  The lightning thief
AUTOR: Rick Rioridan
WYDAWNICTWO: Galeria książki
SERIA/ TOM: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy/ tom 1
ROK WYDANIA: 2009
ILOŚĆ STRON: 400
CZAS CZYTANIA: 2-3 dni

Rick Riordan jest to amerykański autor piszący głownie książki fantasty przeznaczone dla młodzieży. Sławę przyniosła mu seria powieści: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Jestem pewna, że seria o przygodach Percy'ego nie będzie ostatnią książką tego autora, jaką przeczytam. Książki Ricka Riordana są napisane świetnym językiem, który bardzo mi się spodobał.

Podczas wycieczki do muzeum Percy przez przypadek "wyparował" nauczycielkę od matematyki. Wkrótce potem dowiaduje się, że jest herosem - pół bogiem. Ledwo unikając śmierci udaje mu się dostać do Obozu Herosów. Zeus oskarża Percy'ego o to, że ukradł mu piorun - najpotężniejszych z broni. Czy Percy zdoła odnaleźć piorun? Czy uratuje swoją matkę?

Kolejna świetna książka, której fabuła opiera się na mitologi greckiej. Coraz więcej nowych powieści idzie właśnie ku tematowi  mitologi. Jestem jednak zdania, że tą serię będzie trudno przebić, pod względem tematu. Historia herosa - Percy'ego jest naprawdę niezwykła.

W tej książce akcja pędzi z zawrotną szybkością. Jest to powieść bardzo dynamiczna, którą czyta się jednym tchem. Wprost nie można się od niej oderwać! Kiedy jakieś zdarzenie, akcja kończy się rozpoczyna się nowe i tak aż do ostatniej strony.

Jak już pisałam wcześniej język autora bardzo mi się spodobał. Wszystko jest bardzo dokładnie opisane, w prosty sposób. Opisy miejsc oraz postaci nie były nudne wręcz przeciwnie. Książka jest napisana w narracji trzecioosobowej. Percy - główny bohater opisuje wszystkie zdarzenia w bardzo śmieszny sposób. Spodobała mi się właśnie taka lekkość języka, bardzo przystępna dla młodzieży.

Największą zaletą tej książki jest jednak wielowątkowość. Każde zdarzenie, najmniejsza sytuacja jest ważna dla całej fabuły powieści. Na końcu książki wszystko się rozwiązuje. Wyjaśnia się cała historia. To właśnie najbardziej lubię w książkach fantastyczno - przygodowych. Trzymanie czytelnika w napięciu, a potem wyjaśnienie całej fabuły.

Spodobali mi się również bohaterowie książki. Prześmieszy Percy oraz jego przyjaciele mają ciekawe charaktery nie pojawiające się u bohaterów innych książek. Cenię sobie właśnie tą serię za orygnalność postaci jak i fabuły. Schematy przedstawione "Złodzieju pioruna" nie pojawiają się w żadnych innych powieściach.

Wydanie książki jest ładne. Okładka też mi się podoba. Pasuje do fabuły. W książce trafiło się parę literówek, ale to bardzo nie przeszkadza w czytaniu. Czcionka też jest optymalnej wielkości, książkę dobrze się czyta.

Podsumowując jest to książka warta polecenia. Nie tylko dla młodzieży, ale również i kogoś starszego. Musi się znaleźć u każdego, obowiązkowo na liście "muszę przeczytać".

5/6

6 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie kiedyś do niej zajrzę. Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam w planach czytania tej książki, ale po twojej recenzji chyba się skuszę. :) Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, iż recenzja niewątpliwie zachęca, to jednak nie sięgnę. Zupełnie nie moje klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam całą serię i jeśli pierwsza część Ci się spodobała z następnymi powinno być już tylko lepiej ;-)

  Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 5. ocena wysoka więc chętnie się przekonam, czy książka jest naprawdę taka dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i jestem tego samego zdania co ty ;D

  OdpowiedzUsuń