środa, 21 marca 2012

58) Niedźwiedź Wojtek

TYTUŁ: Niedźwiedź Wojtek
TYTUŁ ORYGINAŁU: Wojtek the Bear: A Polish War Hero
AUTOR: Aileen Orr
WYDAWNICTWO: Replika
ILOŚĆ STRON: 290
ROK WYDANIA: 2011
CZAS CZYTANIA: 4 dni

Często nie zdajemy sobie sprawy jak zwierzęta ważne są w naszym życiu. Ludzie przywiązują się do swoich towarzyszy niemalże jak do drugiego człowieka. Czytając tą książkę miałam okazję zapoznać się z często zapomnianym, nieznanym przyjacielem człowieka jakim był niedźwiedź Wojtek- niezwykły żołnierz Armii Andersa.

W roku 1942 polscy żołnierze Armii Andersa wymienili garść pieniędzy, tabliczkę czekolady, szwajcarski nóż i konserwę wołową na wychudzonego niedźwiadka. Od tego momentu czworonożne zwierzątko towarzyszyło im podszas niełatwej wędrówki do ukochanej ojczyzny. Wojtek - bo tak nazwano niedźwiadka, nie był tylko maskotką. Szybko stał się pełnoprawnym żołnierzem walczącym z wrogiem. Podczas kampanii wojskowej został amunicyjnym, donoszącym ciężkie dla człowieka pociski. Od tego momentu symbolem 22. Kampanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk. Po zakończeniu wojny Wojtek przybył do Szkocji. Szybko odnalazł się w nowych warunkach i zyskał swoich ulubieńców zanim nie trafił do endyburskiego zoo.

Po książkę sięgnęłam z wielką chęcią, ponieważ bardzo zaciekawiła mnie historia niedźwiadka walczącego u boku polskich żołnierzy. Jedyne co bardzo mnie martwi to fakt, że książkę napisała pani ze Szkocji. Prowadzi ona akcję na rzecz postawienia Wojtkowi pomnika w Szkocji. Zbiera informacje o niezwykłym polskim żołnierzu. A ja się pytam, gdzie są Polacy? Wojtek był pod opieką polskich żołnierzy. Dlaczego nikt nie zainteresował się historią tego niedźwiadka? Aż wstyd jest czytać książkę o polakach napisaną przez osobę z zagranicy. Jest to powieść bardzo oryginalna, gdyż jeszcze nie spotkałam tak obszernej opowieści o Wojtku zawierającej tak wiele szczegółów z jego życia.

Książka nie jest bardzo dynamiczna, jest tylko przedstawieniem historii Wojtka. Czyta się ją jednak przyjemnie i szybko. Na końcu książki zamieszczony jest opis dziejów Polski od czasu rozbiorów. Dla mnie było to zbędne, jednak dla kogoś innej narodowości opis ten wiele uświadamia. Trochę się przy nim nudziłam, gdyż był napisany wyjątkowo mało zwięźle. informacje nie były przekazane jasno, tylko w taki namieszany sposób. Autorka natomiast tworzy bardzo rozbudowane zadania. Nie jest to jednak błąd, gdyż czyta się ta książkę badzo przyjemnie. Autorka opisuje życie Wojtka i jego przygody. Do książki dołącza także uwagi ze swojej strony, a także wypowiedzi innych.

Powieść ta jest niesamowitą lekcją historii. Mimo, że mówi o życiu Wojtka autorka wplata tutaj sytuację Polski, a także innych krajów, podczas wojny. Dzięki tej powieści dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Wydanie książki jest bardzo ładne. Okładka w ciekawy sposób przedstawia Wojtka i od razu przyciąga wzrok. Czcionka jest dość duża, a więc czytanie nie sprawia problemu. Dodatkowym ułatwieniem jest także indeks znajdujący się na końcu książki, dzięki któremu można łatwo i szybko wyszukać potrzebne informacje.

Podsumowując, książka ta jest ciekawie przedstawioną historią niezwykłego polskiego żołnierza. Polecam ją osobom interesującym się II wojną światową, ale nie tylko. Opisana historia jest niezwykle ciekawa i wciągająca. Polecam, gdyż naprawdę warto przeczytać.

5/6

Książkę przeczytałam zrecenzowałam dzięki księgarni Matras. Bardzo dziękuję!
***
Przepraszam za tak długą nieobecność, ale ten tydzień był po prostu okropny. Sprawdzian na sprawdzianie. Postaram się szybko nadrobić zaległości. Pozdrawiam;)

13 komentarzy:

 1. Oglądałam kiedyś film dokumentalny o Wojtku i od tamtej pory mam ogromna ochotę na tę książkę. Jak tylko wpadnie w moje łapki na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nigdy nie słyszałam o tym niedźwiadku, bo wydaje się bardzo sympatyczny :)
  A tak na poważnie, to z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam na nową recenzję na http://centerbook.blog.onet.pl/ ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o Wojtku, ale nie wiedziałam, że jest o nim książka. Po prostu muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś słyszałam o ty niedźwiadku w radiu i chętnie poznałabym także jego historię na papierze ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film i to mi jak na razie wystarczy, choć chętnie przeczytam książkę gdybym znalazła w bibliotece.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej książce, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hm... książka chyba nie dla mnie. Nie lubię powieści historycznych.;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczyta, gdy tylko wpadnie w moje łapki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nope....to nie dla mnie, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy pomysł i mam takie samo zdanie. Wszystkie dobre książki piszą obcokrajowcy, pomijając wszelkie amerykańskie wampiry. Pamiętasz ten film Holland nominowany do Oskara? Powstała książka, ale jakiś Ameykanin napisał ją, oczywiście. Pozdrawiam i zapraszam na nn. [http://z-nosem-wsrod-ksiazek.blogspot.com/].

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam tą książkę i niesamowicie mi się podobała, ale ja czytam wszystko co jest związane z wojnami, w których uczestniczyli Polacy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. jest jeszcze jedna dla młodszych:"Dziadek i niedźwiadek",Łukasza Wierzbickiego, też fajna :)

  OdpowiedzUsuń