sobota, 21 kwietnia 2012

68) Okup drapieżców

TYTUŁ: Okup drapieżców
TYTUŁ ORYGINAŁU: Flood Child
AUTOR: Emily Diamand
WYDAWNICTWO: Wilga
ILOŚĆ STRON: 450
ROK WYDANIA: 2010
CZAS CZYTANIA: 2 dni

"Okup drapieżców" zwyciężył w konkursie The Times na najlepszą książkę młodzieżową fantasy. Dlatego też byłam ciekawa, czy powieść mi się spodoba. Nagroda nie jest zawsze zasłużona, prawda? W tym przypadku jednak jak najbardziej tak!

Czytając książkę przenosimy się w rok 2216 do zatopionej Anglii. Tam poznajemy dziewczynkę Lilly Melkun. Jest ona posiadaczką małej łódki oraz wspaniałego morskiego kota, który ostrzega ją przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Kot ten, spośród wielu ludzi, wybrał właśnie Lilly jako swoją towarzyszkę. Niestety nie wszystko jest takie kolorowe. Pewnego dnia na wioskę dziewczynki napadają drapieżcy. Zabijają babcię Lilly oraz porywają córkę premiera. Dziewczyna całkowicie nie wie co ze sobą zrobić. Dlatego też wyrusza na samotną podróż na tereny drapieżców. Zabiera ze sobą cenny klejnot jako okup za córkę premiera. Jednakże klejnot to tak naprawdę...

Z niecierpliwością czekałam na moment, kiedy będę mogła przeczytać tą książkę. Wymieniona wyżej nagroda jeszcze bardziej umocniła mnie w przekonaniu, że będzie to ciekawa pozycja. Z pewnością się nie zawiodłam. Świat wykreowany przez autorkę wciągnął mnie bez reszty. Bardzo podoba mi się także motyw zatopionej Anglii. Czytałam już wiele książek przestawiających przyszłość świata jednak pomysł autorki jest całkiem inny. Dzięki temu powieść jest oryginalna, a tym samym ciekawa.

Książka jest bardzo dynamiczna. Czytanie sprawiało mi wielką przyjemność. Powieść jest bardzo wciągająca. Ani razu się nie nudziłam. Niestety książka jest dość przewidywalna. Język autorki jest plusem książki. Jest prosty i zrozumiały zwłaszcza dla dzieci lub "młodszej młodzieży". Jest to według mnie powieść skierowana właśnie do młodszych czytelników.

Powieść została napisana w narracjii pierwszoosobowej. Raz z punktu widzenia Lilly, a raz z Zepha - jednego z drapieżców. Obudwu tych bohaterów bardzo polubiłam. Lilly jest postacią bardzo upartą i zawziętą w swoich działaniach. Zeph natomiast czasami postępował lekkomyślnie, jednak bardzo go polubiłam. Reszta bohaterów jest bardzo dobrze wykreowana. Każdy z nich uzupełnia siebie nawzajem. Spodobała mi się także pewna "głowa", a kto lub co to jest dowiecie się dopiero kiedy przeczytacie książkę.

Jak już wspomniałam książka jest przeznaczona dla młodszych czytelników. Powieść zawiera typowy morał: przyjaźń jest najważniejsza, dobro zwycięża nad złem itp. Nie znajdziemy w niej nic bardziej pouczającego. Wydanie książki bardzo mi się podoba. Okładka przedstawia zatopiony Londyn, a także Lilly w swojej małej łódce. Czcionka jest duża, jeżeli nawet nie powiedzieć bardzo duża. To dodatkowo umocniło mnie w przekonaniu, że jest to książka dla dzieci. Dodatkowo na początku znajdziemy ciekawą mapkę, która wspaniale pokazuje wędrówkę dziewczynki.

Podsumowując, książka ta jest bardzo ciekawa. Jak już wiele razy wspominałam jest to powieść raczej dla młodszych czytelników. Polecam ja jednak nie tylko dzieciom, ale także wszystkim innym, których temat książki zaciekawił. Napewno się nie zawiedziecie!

5/6

Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki wydawnictwu Wilga za co bardzo dziękuję!

23 komentarze:

 1. Może kiedyś po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i mimo, że mnie nie powaliła, to miło wspominam.;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypożyczyłam ją niedawno z biblioteki i nie mogę się doczekać kiedy zacznę ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wczoraj wylądowała na mojej półce. Na szczęście moja biblioteka jest na tyle dobrze zaopatrzona, że miała tę powieść. Skoro tak wysoko ją oceniłaś to książka musi być dobra :)

  Pozdrawiam i zapraszam w wolnej chwili,
  Panna Nikt

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie mam teraz ochoty na taką powieść (zwłaszcza przewidywalną). Ale może w przyszłości jednak po nią sięgnę, choćby po to by osobiście sprawdzić jakość.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam zamiar ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. hmmmm a do mnie jakoś ta historia nie przemawia... może dziwna jestem... no ale muszę jej powiedzieć: nie...
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogólnie po recenzji mam mieszane uczucia co do książki. Czas pokaże.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie przeczytam w wolnej chwili :) Dzięki za uwagę, każda opinia jest dla mnie ważna. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie się zapowiada jak coś w stylu "Zwiadowców".

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja i tak na morał nie zwracam żadnej większej uwagi, więc książka raczej mi się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. No nie wiem. Trochę przeraziło mnie to iż książka jest skierowana dla dzieci. W tym wieku nie jestem pewna czy mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem przekonana, poza tym wydaje mi się, że teraz świat po jakiejś katastrofie jest bardzo popularnym miejscem akcji książek. Może kiedyś sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Leży na mojej półce, ale wciąż czeka na swoją kolej. Kiedyś się jednak doczeka przeczytania, a może i recenzji...?

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie przepadam za takimi książkami

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie powiem, to, że jest to książka skierowana do młodszych czytelników, trochę mnie zniechęciło. Myślę, że w takim przypadku niezbyt przypadłaby mi do gustu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mimo wszystko nie czuje się przekonana do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 18. Z chęcią przeczytałam oba tomy i bardzo mi się podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Muszę się jeszcze zastanowić nad tą pozycją. Z jednej strony lubię takie pozycje, z drugiej ostatnio od nich stronię. Zastanowię się jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Lubię takie książki, a to, że jest przeznaczona dla młodszych czytelników mi nie przeszkadza. Z tego powodu nie warto odrzucać jakiejś powieści. Chętnie się zapoznam z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń