niedziela, 27 maja 2012

74) Kurier


Słyszeliście kiedyś o CHERUBIE? Zapewne nie, prawda? I bardzo dobrze, ponieważ jest jest to organizacja, w której szkoli się dzieci na tajnych agentów. Zapewne padnie pytanie, dlaczego dzieci? Nikt nie podejrzewa, że nieletni są szpiegami. Terrorystka nie otwiera nikomu drzwi, ponieważ boi się, że będzie to policja. Kiedy jednak jej dzieci przyprowadzają ze szkoły kolegów i koleżanki, aby się bawić, kobieta nie jest taka podejrzliwa. To wystarczy, by agent zdążył założyć podsłuch i kamerę w każdym pokoju. Dlatego też dzieci – szpiedzy są tak dobrzy w tym co robią – nikt ich o nic nie podejrzewa. Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją.

To już druga część przygód James’a – chłopaka, który stał się agentem CHERUBA. Tym razem wyrusza ona na misję, której zadaniem jest zatrzymanie najpotężniejszego handlarza kokainy w Europie. Dzieci wysłani z CHERUBA mają dość proste (jak na nich) zadanie. Jest to mianowicie zaprzyjaźnienie się z czwórką dzieci handlarza. Powoli mają zbliżać się do ich rodziny tak, aby w końcu znaleźć dostateczne dowody na zatrzymanie przestępcy. Sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje. W końcu chodzi tu o narkotyki…

Kiedy zobaczyłam drugą część serii w bibliotece bez wahania ją wypożyczyłam. Pierwsza część nawet mi się podobała. Miała parę błędów, więc byłam ciekawa czy w tej części autor się trochę poprawi. Jak już pisałam w recenzji pierwszej części książka jest niezwykle oryginalna. Nikt z Was z pewnością nie czytał wcześniej książek o nieletnich agentach. Tak, ja też nie. Autor pomysł miał niezwykle ciekawy i udało mi się to wykorzystać. Z jakim skutkiem to się za chwilę przekonamy.

Najpierw trochę o bohaterach. Każdy z nich ma niepowtarzalny charakter. Nie są to zwykłe, nudne, bezbarwne postacie. Właśnie dzięki temu, że razem stwarzają mieszankę wybuchową książka jest jeszcze bardziej ciekawsza. Niestety odniosłam wrażenie, że autor chciał ich koniecznie wykreować na „dorosłe” nastolatki. James ma jedynie dwanaście lat, a już cały czas myśli o dziewczynach. Czy normalne dziecko w jego wieku tylko tym się interesuje?! Rozumiem, że może zaczynać o tym myśleć, ale nie, że robi to cały czas! Podobnie jest z innymi postaciami. Kerry również myśli tylko o chłopcach. Mam wrażenie, że jest to książka w większości zajmująca się tematem kontaktów damsko – męskich. Może nie znam się na zwyczajach angielskich, bo to właśnie w Anglii dzieje się akcja. Może ktoś inny nie zwróciłby na to uwagi. Mnie jednak jakoś to bardzo utkwiło w pamięci.

Ciekawie natomiast jest w tej książce poprowadzona narracja. Coraz częściej zdarza się, że książki pisane są tylko i wyłącznie z punktu jednego bohatera. W tym przypadku sytuacja jest całkiem inna. Narracja jest trzecioosobowa. Dzięki temu możemy spojrzeć na wielu bohaterów, poznać odczucia każdego z nich. Warto też wspomnieć o akcji książki. Jest ona dynamiczna i wprost nie da się z tą powieścią nudzić. Muszę jednak przyznać, że zdarzenia jakie miały miejsce w „Kurierze” nie są zbyt ciekawe i interesujące. Niewątpliwie problem poruszony w tej książce jest ważny dla współczesnej młodzieży. O narkotykach ciągle jest głośno i często zdarza się, że dzieci chcą spróbować co to takiego. Potem oczywiście wiadomo jak to się wszystko kończy. Autor na przykładzie bohaterów pokazuje, że narkotyki to nie zabawa.

Podsumowując, uważam, że nie jest to książka wysokich lotów. Jeżeli ktoś zaczytuje się w tego typu powieściach dla młodzieży śmiało może sięgać po tą książkę. Z pewnością będzie mu się podobała. Mnie jednak niezupełnie przypadła do gustu. Myślałam, że autor poprawi błędy z pierwsze części. Niestety zawiodłam się na nim. Niemniej jednak z chęcią sięgnę po kolejne tomy serii.

Ocena: 3/6  

Tytuł: Kurier
Tytuł oryginału: Class A
Autor: Robert Muchamore
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 278
Rok wydania: 2007

26 komentarzy:

 1. ja przeczytałam całą serię i mi się niesamowicie podobała. Choć owszem, czasem zdarzyły się niedociągnięcia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej serii, ale chyba się za nią rozejrzę.:D Po za tym jest chyba błąd w tytule;p Zamiast 74 masz 7).;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro się zawiodłaś, to ufam Twojej opinii i nie sięgnę po tę książkę. Choć pomysł z tą organizacją wydaje się nawet, nawet ;) Dzieci - tajni agenci? Nigdy bym nie pomyślała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam kiedyś o tej serii, ale przeraziła mnie ilość tomów. Możliwe jednak, że kiedyś po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. W bibliotece natknęłam się na tę serię, jednak nie mam na nią jakiejś większej ochoty. A dodatkowo patrząc na Twoją opinię wiem, że ten cykl jest zupełnie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mile wspominam tą serię. Mam za sobą wszystkie dwanaście tomów i mogę Ci powiedzieć, że im bohaterowie robią się starsi, tym akcje są o wiele ciekawsze, więc myślę, że się nie zawiedziesz kolejnymi tomami.;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę raczej sobie daruję :) Nie przemawia do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Poznałam całą serię i nawet miło ją wspominam, choć masz rację, nie są to dzieła wysokich lotów, ale przyjemnie się je czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak na razie, mam co czytać, ale gdy natknę się na nią w bibliotece to z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. serii nie znam, ale widząc słabą ocenę końcową, raczej lekturę sobie podaruję
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej są to nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Akurat będę potrzebowała czegoś niewymagającego ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie, to nie dla mnie. Raczej spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. W szkolnej bibliotece mamy wszystkie części. Na pewno je przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj, chyba niestety nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak byłam młodsza to książka była niesamowita. Teraz niestety już ostatnie tomy mnie nie przyciągają. Ostatni ciekawy jaki czytałam to Gangster.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam kilka tomów z serii. Niestety nie mogę sobie przypomnieć na kórym zakończyłam, bo nie było ich w bibliotece. Wtedy mi się podobało ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda, że taka niska ocena. Bo tematycznie książka bardzo mnie zainteresowała, ale chyba sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Seria zapowiada się ciekawie, ale nie wiem czy jest w mojej bibliotece. Raczej nie, ale poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ostatnio widziałam ją w bibliotece, nawet się zastanawiałam, czy nie wypożyczyć. Jednak teraz wiem, że nie jest to lektura dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Może kiedyś przeczytam tą książkę, ale mam na razie ciekawsze pozycje na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Raczej nie jestem przekonana do tej serii i tym razem chyba spasuję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety zniechęciłaś mnie do przeczytania - może to dobrze :3 U mnie nowa recenzja, zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 24. nie moja działka lektur. od młodzieżówek nie uciekam, ale mam wobec nich coraz większe wymagania.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jakiś rok temu czytałam pierwszą część i niesamowicie mi się podobała. Drugi tom już czeka na półce ;) Bardzo fajna, wciągająca seria :D

  OdpowiedzUsuń