środa, 20 czerwca 2012

79) Madame

Miłość to pojęcie bardzo szerokie. Spotykamy się z miłością rodziców, przyjaciół, krewnych. Zdarza się również miłość nieszczęśliwa, czyli taka, którą najczęściej spotykamy we współczesnych książkach. Kiedy sięgałam po powieść „Madame” autorstwa Antoniego Libera sądziłam, że będzie to książka całkiem się od nich różniąca. Wcale się nie pomyliłam. Historia przetoczona w książce jest naprawdę niezwykła.

Narrator, uczeń ostatniej klasy liceum, już na początku oznajmia, że nie pasuje do czasów, w których żyje a mianowicie chodzi o okres powojenny, dokładnie lat sześćdziesiątych. Interesuje się on teatrem, muzyką, literaturą. Wszystko ulega zmianie kiedy jego klasę zaczyna uczyć tajemnicza Madame – nauczycielka francuskiego. Piękna, osławiona pani staje się głównym tematem rozmów wśród uczniów. Nasz bohater na początku jest dla jej osoby obojętny jednak wkrótce również zaczyna interesować się Madame. Chce znaleźć na jej temat wszystkie możliwe informacje – już wie, że się w niej zakochał. Jednakże nie wie wtedy jeszcze do czego doprowadzi go tajemnicza pani profesor…

Pierwszy gatunek książki nasuwający się na myśl po przeczytaniu opisu to romans. Też tak na początku myślałam. Kiedy jednak coraz bardziej wgłębiałam się w lekturę zobaczyłam czego tak naprawdę dotyczy ta powieść. Faktycznie, główny wątek poruszany w książce to miłość. Jednakże ważne jest tutaj również tło historyczne. Poznajemy historię pewnego chłopaka, który żyje w bardzo trudnych czasach. Dzięki jego obserwacjom dowiadujemy się jak ciężkie życie prowadzili ludzie w ówczesnej Polsce. Kolejnym ciekawym zagadnieniem poruszanym w powieści jest poszukiwanie pasji, miejsca na świecie przez głównego bohatera. Jest on bardzo ambitnym i zdolnym artystą – tak naprawdę jednak nie wie do czego może wykorzystać swój talent. W książce przyglądamy się rozwojowi narratora, jego próbom, błędom, porażkom, czy zwycięstwom.

Ciągle nie wymieniłam imienia, nazwiska, przezwiska głównego bohatera. Dlaczego? Bo po prostu nie zostało przetoczone. Autor w tak umiejętny sposób operuje językiem powieści, że nie było konieczne dokładne określenie bohatera. „Madame” to książka napisana w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia młodego licealisty. Można podejrzewać, że przez to powieść będzie „niskich lotów”. Proste zdania, stwierdzenia, oczywiste odpowiedzi  w ogóle nie pojawiają się w książce. Wręcz przeciwnie, w powieści znajdziemy tylko rozbudowane, czasami nawet skomplikowane zdania i słowa. Jednakże nie jest to wada książki. Wręcz przeciwnie! Dla mnie była to miła odskocznia od popularnych, znanych (lubianych) książek z gatunku paranormal romance.

Głównego bohatera – narratora polubiłam już od pierwszej strony. Jest on przede wszystkim mądry, oczytany, rozumny. Jak na swój wiek myśli o poważnych sprawach. Tak naprawdę w książce nie poznajemy większej ilości postaci, gdyż autor skupia całą uwagę na głównym bohaterze. Książka bardzo spodobała mi się również za śmieszne, czy smutne historyjki, które narrator często wplata do swojej opowieści. Często dotyczą one PRL –u, ale również szkoły, czyli historii obecnych nawet w dzisiejszej rzeczywistości.

Podsumowując, „Madame” to niesamowita książka. Przetoczone są w niej ważne wartości, które często są zapominane w naszym życiu. Jeżeli ktoś ma dość paranormalni niech sięgnie po tą książkę, a z pewnością mu się spodoba. Bardzo chcę zachęcić wszystkich do jej przeczytania, gdyż naprawdę warto.

Moja ocena: 6/6
Tytuł: Madame
Autor: Antoni Libera
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 396
Rok wydania: 1998

Bardzo chcę podziękować Lunie, gdyż to właśnie dzięki recenzji zamieszczonej na jej blogu, zapoznałam się z tą książką.

22 komentarze:

 1. Brzmi bardzo ciekawie, chciałabym tę książkę przeczytać!
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisarka miała bardzo ciekawy pomysł na książkę. Sądzę, że czytając spodobałaby mi się, lubię takie smętne powieści, które zmuszają czytelnika do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po Twojej recenzji jest to mój absolutny "must have"!

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj widzę dobrą pozycję :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie.
  http://blask-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę poszukać w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 7. książka wydaje się być ciekawą pozycją
  zastanowię się nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. hmm.., czemu by nie przeczytać ? Po twojej recenzji mam tę powieść w planach :)
  http://ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo,sześć na sześć, no to chyba mnie przekonałaś, książka od dawna już kurzy się u mnie na półce. Najwyższy czas po nią sięgnąć.! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się z Twoją recenzją. Mnie również niesamowicie się ta książka podobała. Jest perfekcyjnie dopracowana pod każdym względem, wciągająca, ciekawa. Po prostu arcydzieło.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam ją w bibliotece i chyba sobie wypożyczę

  OdpowiedzUsuń
 13. Za dużo planów czytelniczych. ;) I raczej nie moje klimaty. Ale w dalszej przyszłości nie wykluczam.;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Strasznie się cieszę, bo książka już leży na mojej półce i czeka na przeczytanie. W wakacje i ja poznam tajemniczą Madame...

  OdpowiedzUsuń
 15. Właśnie ją czytam i jestem zadowolona z lektury, chociaż może nie aż tak zachwycona jak Ty ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mnie zaciekawiłaś, więc poszukam tej książki w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo zachęcająca recenzja, książkę chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najwyższa ocena, świetna recenzja...Kto wie, może przez przypadek trafię na nią w bibliotece, bo mnie zainteresowałaś. Póki co zapraszam na mojego nowo otwartego bloga, dodaję również do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wysoka ocena, dobra recenzja. Nic, tylko przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakoś nie zbyt mnie ciągnie to tej książki, choć muszę przyznać, że bardzo zaciekawił mnie fakt, że autor nie przytacza imienia głównego bohatera ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Na pierwszy rzut oka lubię to, że narratorem jest licealista i podoba mi się tytuł książki - kocham wszystko, co francuskie ;D Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń