sobota, 30 czerwca 2012

81) Morderstwo w Orient Expressie

Znana chyba wszystkim (przynajmniej ze słyszenia) Królowa Kryminałów, Agatha Christie, miała wielką wyobraźnię. Jej książki i opowiadania dotyczyły samobójstw, morderstw, kradzieży, a także wielu innych tajemniczych zdarzeń. Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę pt. „Morderstwo w Orient Expressie”. Zupełnie nieznane sobie osoby, a jednak coś je łączy…

W środku nocy Orient Express wpada w śnieżne zaspy. Pociąg zostaje odcięty od świata, a razem z nim jego pasażerowie. Tymczasem w jednym z przedziałów zostaje odnaleziony zasztyletowany, martwy mężczyzna. Na szczęście, pociągiem podróżuje również Herkules Poirot – znany i ceniony detektyw. Kiedy zostaje poproszony o rozstrzygnięcie tej tajemniczej zbrodni, zgadza się przeprowadzić śledztwo. Prawda okazuje się tak zaskakująca, że nawet doświadczonemu detektywowi trudno w nią uwierzyć. Kto jest mordercą mężczyzny?

Pierwsze spotkanie z tą autorką nastąpiło podczas czytania zbioru jej czterech opowiadań „Morderstwo w zaułku”. Po przeczytaniu paru tak krótkich historii byłam zachwycona sposobem pisania Agathy Christie jak i jej wyobraźnią. Postanowiłam sięgnąć po dłuższe formy, czyli powieści. Bez wahania zaczęłam czytać „Morderstwo w Orient Expressie”. Czy się zawiodłam? Zdecydowanie nie! Po raz kolejny autorka udowodniła, że tytuł Królowej Kryminałów nie jest błędy. Fabuła książki jest dość skomplikowana. Całe morderstwo, przesłuchania, a potem rozwiązanie śledztwa jest zbudowane w ciekawy, tajemniczy, ale również niezwykły sposób. Książki Agathy Christie są uznawane za wspaniałe właśnie dzięki skompilowanej, tajemniczej fabule, która nie pozwala nudzić się czytelnikowi ani na moment.

Autorka napisała książkę prostym, mało wymagającym językiem. Dzięki temu czyta się ją bardzo przyjemnie. Po raz kolejny jednak spotkałam się z wypowiedziami bohaterów po francusku. Nie uczę się tego języka, dlatego też nawet proste dla niektórych osób wyrażenia sprawiały mi duży kłopot. Zwłaszcza, że większość niech była nie tłumaczona.

Powieść składa się z paru części co bardzo ułatwia czytanie. Na początku autorka pozwala zaznajomić się nam ze wszystkimi bohaterami, jak również ich sytuacją. Następnie czytamy o popełnionej zbrodni, a potem oczywiście o przesłuchaniach wszystkich pasażerów. Na koniec Herkules Poirot wygłasza swoje przypuszczenia co do mordercy mężczyzny. Dzięki temu podziałowi książkę przeczytałam bardzo szybko. Kolejnym plusem książki są krótkie rozdziały, które zazwyczaj kończą się tajemniczym zdarzeniem tym samym tylko podsycając ciekawość czytelnika.

Warci uwagi są również bohaterowie. Herkules Poirot to bardzo sympatyczna i miła postać, której po prostu nie da się nie lubić. Ma ciekawe metody rozwiązywania wszelkich spraw, a co najważniejsze są one skuteczne. Pozostali bohaterowie również zostali bardzo dobrze wykreowani. Jako pasażerowie pociągu każdy z nich aż do rozwiązania śledztwa jest podejrzany.

Podsumowując, po raz kolejny jestem zachwycona tym jak skomplikowanie Agatha Christie tworzyła swoje książki. Zakończenie powieść jest naprawdę niezwykłe i zaskakujące. Tego w ogóle się nie spodziewałam. Jestem przekonana, że nie będzie to ostatnie spotkanie z tą autorką.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Morderstwo w Orient Expressie
Tytuł oryginału: Murder on the Orient Express
Autor: Agatha Christie
Wydawnictwo:  Hachette
Ilość stron: 259
Rok wydania: 2000

21 komentarzy:

 1. oryginalny tytuł książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. tego tytułu akurat nie znam, czytałam póki co jedynie "I nie było już nikogo", która bardzo mi się spodobała
  za tę książkę kiedyś pewnie się wezmę :)
  wszystko w swoim czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie przeczytam w niedalekiej przyszłości!

  OdpowiedzUsuń
 4. Super recenzja. :D Zdecydowanie zachęciłaś mnie do sięgnięcia po kolejne książki pani Agathy. :3

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam naprawdę ciekawa tej książki, a teraz zrobiłaś mi jeszcze większego smaka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. W końcu Królowa jest tylko jedna, prawda? ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Też niedawno czytałam tę książkę i było to moje pierwsze spotkanie z autorką. Jeśli chodzi o wątek kryminalny, to uważam, że poprowadzony został świetnie, ale całokształt mnie nie powala. Ogólnie dobra książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i uważam, że to chyba najlepsza powieść Christie, zakończenie absolutnie zaskakujące i rzucające na kolana :) Uwielbiam tą pisarkę, królowa kryminału! ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale na tą książkę może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka w planach o ile kolega da mi szanse jej przeczytania;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Już od jakiegoś czasu zabieram się za jakąś jej powieść, a o tej słyszałam dużo dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Agatha Christie jeszcze przede mną, ale już wkrótce mam zamiar się z nią zapoznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i jest to jedna z moich ulubionych książek Christie ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam książki tej autorki w moich wakacyjnych planach. Może najpierw sięgnę po tę

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam tę książkę! W życiu bym się nie domyśliła zakończenia! :) Ale.. jak można lubić Herkulesa Poirota? Dla mnie jest strasznie irytujący...

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie czytałam żadnej powieści tej pisarki. Nie za bardzo mnie do niej ciągnęło. Ale teraz już wiem, że popełniłam błąd i powinnam to jak najszybciej nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Polecono mi inną książkę tej autorki na początek, więc póki co nie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam w planach. Nawet na liście "must read". Bo Agathę trzeba znać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czytałam jeszcze nic Agathy, choć już od dawna to planuję - nigdzie nie mogę się na nią natknąć a w bibliotece zawsze zapominam zapytać. Ale dzisiaj się wybieram po nowe książki więc na pewno coś z dorobku tej autorki przyniosę:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Właśnie czytam "I nie było już nikogo" Agathy Christie i jestem zachwycona! Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z nią :)

  OdpowiedzUsuń