piątek, 21 września 2012

95) Angelus


   Anioły to postaci coraz częściej pojawiające się w literaturze. Czemu zawdzięczają aż tak dużą popularność? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, natomiast z pewnością jest to temat, który łatwo się sprzedaje. Powieści o aniołach jest w tym momencie na rynku książki bardzo dużo, dlatego też tak ważna jest oryginalność. Ostatnio została wydana książka młodej, polskiej autorki Anny Grędy pt. „Angelus”. Jak sam tytuł wskazuje jest to powieść o aniołach. Czy autorce udało się zachować niepowtarzalność?

Ania i Monika – uczennice katowickiego liceum – z pewnością nie spodziewały się takich zmian jakie miały niedługo nastąpić w ich życiu. Trwają przygotowania do ważnego apelu, kiedy do szkoły przybywa nowy uczeń Paweł, syn znanego producenta muzycznego. To z pewnością nie wróży niczego dobrego. Wszystko ulega gwałtownej zmianie. W szkole zaczyna pojawiać się także tajemniczy Dymitr. Nagle rusza lawina magicznych zdarzeń, niewyjaśnionych tajemnic. Dziewczyny będę musiała zmierzyć się ze swoją przeszłością. Czy uda im się odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość?

Książka już od początku budzi zainteresowanie czytelnika, zwłaszcza nastolatka. Anioły, niewyjaśnione zjawiska, młoda autorka, tajemnice – te hasła działają jak magnes. Każdy od czasu do czasu lubi sięgnąć po mało wymagające książki, opowieści, które pozwalają oderwać się od rzeczywistości. „Angelus” jest właśnie taką książką. Historia opisana w powieści jest ciekawa, potrafi zainteresować czytelnika. Trzeba jednak przyznać, że fabuła jest dość oklepana. Sytuacje z jakimi stykają się bohaterowie „Angelusa” miały już miejsce w innych powieściach, jednak w żaden sposób nie działa to na niekorzyść książki. Autorka dodaje wiele szczegółów od siebie i to sprawia, że książka wyróżnia się na tle innych. Temat aniołów został oryginalnie wykorzystany. Mimo, że ze skrzydlatymi postaciami możemy spotkać się również w innych książkach, anioły przedstawione w„Angelusie” są inne, niepowtarzalne.

„Angelus” został napisany przez młodą autorkę co może dla niektórych równocześnie oznaczać,  prosty, łatwy język. Nic bardziej mylnego! Anna Gręda wykazała się i udowodniła, że młodzież również potrafi dobrze i poprawnie pisać. Język jakim powieść została napisana jest odpowiedni dla każdego odbiorcy i nikomu nie powinien sprawiać problemu. Akcja powieści jest dynamiczna. Jednym z czynników na to wpływającym jest z pewnością mała objętość książki. Autorka nie opisała zbyt wielu zdarzeń. Rażąca jest również łatwowierność bohaterek, które od razu uwierzyły, że są pół aniołami.

Bohaterowie posiadają niezwykle odmienne charaktery. Anna, Monika, Paweł i Dymitr różnią się od siebie w każdym calu. Sprawia to, że postacie są ciekawe i od razu zapadają w pamięć. Meczące może być natomiast „przeskakiwanie” pomiędzy bohaterkami. Na początku autorka długo opisuje Anię, a potem nagle zajmuje się Moniką. Jest to o tyle złe, że czytelnik nie wie co w czasie czytania o Ani dzieje się z Moniką i na odwrót.

Podsumowując,  „Angelus” to lektura nie tylko dla młodzieży, chociaż to głównie do niej jest skierowana. Jest to książka, którą autorka napisała w ciekawy sposób mimo młodego wieku. Pojawiają się w niej anioły w nowej, oryginalnej postaci. Polecam ją miłośnikom fantastyki i książek z gatunku paranormal romance. Warto również ją przeczytać chociażby po to by przekonać się, że polscy autorzy też piszą ciekawe książki dla młodzieży.

Moja ocena: 4/6

Tytuł: „Angelus”
Autor: Anna Gręda
Liczba stron: 220
Data wydania: czerwiec 2012
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

16 komentarzy:

 1. Też mam dostać tą książkę, ciekawe, jak ja ją ocenię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę zainteresowałaś mnie i z chęcią przeczytałabym tę książkę. Czasami nawet takie oklepane historie potrafią zachwycić :D

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie niespecjalnie do tej książki ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujące. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale jeśli tylko nadarzy się okazja, z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fanką fantastyki nie jestem, a z młodzieżówek też już wyrosłam. Niemniej może zajrzę do tej książki kiedyś... Na razie jednak spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie dla mnie, za stara jestem:D Do młodzieżówek jakoś mnie nie ciągnie, choć niektóre są warte przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem wiek autorki w przypadku książki młodzieżowej to jej mocna strona - wiadomo, że taka osoba wie lepiej, co interesuje trochę młodszych czytelników ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo wszystko nie jestem przekonana do niej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka jak najbardziej trafiająca w moje gusta, ale czy ją przeczytam .. tego nie wie nikt ! :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zdecydowanie nie dla mnie. W zupełności nie odnajduję się w tego typu powieściach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli będę miała okazję to przeczytam może. Rzeczywiście powieści o Aniołach stały się dość popularne ostatnio... Zapraszam na mojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń