piątek, 28 września 2012

96) Przewodnik po powstańczej Warszawie


Pamiątki, znaki świadczące, że jeszcze całkiem nie tak dawno, sześćdziesiąt osiem lat temu, na ulicach Warszawy toczyły się walki polskich Powstańców z wrogami. Coraz bardziej zanikają wyrwy w ścianach po pociskach, zrujnowane domy, spalone budynki. Odbudowywane i naprawiane budowle nie przypominają o mężnych walkach. Świat toczy się dalej. Autorzy „Przewodnika po powstańczej Warszawie” postanowili uwiecznić na kartach tejże książki ilustracje oraz zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy po wojnie. Książka wydana razem z Muzeum Powstania Warszawskiego stanowi wspaniały zbiór informacji o ogromie wojny.

Udajmy się na wycieczkę po Warszawie. Zwyczajne miasto, prawda? Przemierzamy ulice, mijamy place, oglądamy budynki. Przyjrzyjmy się dokładniej. Skąd tutaj to zagłębienie? O, tam kolejne! Okazuje się, że wszystko to pozostałości po Powstaniu Warszawskim. Autorzy – Jerzy Majewski oraz Tomasz Urzykowski – zabierają nas na taką właśnie wycieczkę. Do tego możemy przyjrzeć się historii ludzi, którzy przetrwali wojnę, dowiedzieć się jak potoczyły się ich losy, poznać historię budynków. Przewodnik pomoże nam odkryć niepozorne miejsca egzekucji tysiąca ludzi, grobów, czy zaciekłych bitew. Nie dajmy się dłużej namawiać i wyruszajmy!

„Przewodnik po powstańczej Warszawie” to książka, która jest opisem naszej stolicy pod względem Powstania, strat i zniszczeń w niej poniesionych. Znajdziemy w niej opisy budynków oraz i ich historie. Nie jest to rodzaj książki historycznej, w której znajdziemy opisy bitew, powstańców, czy nawet całą historię Powstania. Jest to przewodnik, który z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom historii, a również każdemu innemu człowiekowi. Można się z niej naprawdę wiele dowiedzieć. Przyswojona przeze mnie wiedza dzięki tej książce nie jest tylko słownikową, encyklopedyczną, ale zdobyta przez oglądanie śladów po wojnie. Trzeba przyznać, że książka zawiera wielką ilość wiedzy i nie możliwe zapamiętanie na raz wszystkich informacji. Według mnie najlepiej czytałoby się tę książkę spacerując po ulicach Warszawy w poszukiwaniu miejsc opisanych w przewodniku.

Książka została ciekawie napisana. Już sam język informuje o tym, że nie jest to zwyczajna powieść. Pokazuje, że nie znajdziemy tu jednej spójnej opowieści, ale że będziemy mieli okazję zaznajomić się z poszczególnymi miejscami Warszawy. Wątki są tej książce jakby urwane. Autorzy wspominają o pewnej kamienicy w jednym zdaniu i nic więcej się już o niej nie dowiemy. Jest to jednak typowe dla przewodników. Należy również wspomnieć o szacie graficznej książki, która naprawdę cieszy oko. Książka zawiera barwne, kolorowe, współczesne fotografie opisywanych miejsc. Umilają one czas czytania i są wspaniałym dodatkiem. Lekturę uzupełniają także stare zdjęcia z czasów wojny. Ciekawe informacje znajdują się również w licznych ramkach. Można z nich dowiedzieć się wiele o historii budynków, a także poznać historie, wspomnienia osób, które przeżyły Powstanie.

Podsumowując, „Przewodnik po powstańczej Warszawie” to książka z której można wiele dowiedzieć się o miejscach ważnych w Powstaniu, a niekoniecznie o jego historii, czy przebiegu. Polecam ją przede wszystkim miłośnikom historii, ale również wszystkim zainteresowanym historią budynków i miejsc w Warszawie. Jak już wspomniałam najlepiej czytałoby się tą powieść mając opisywane miejsca przed oczami.

Moja ocena: 5/6

Tytuł: Przewodnik po powstańczej Warszawie
Autorzy: Jerzy Majewski, Tomasz Urzykowski
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2012
 Książkę otrzymałam od wydawnictwa Świat Książki.

14 komentarzy:

 1. Myślę, że to świetna pozycja ale nie wiem czy dla mnie jako osoby kompletnie nie znającej Warszawy zrobi odpowiednie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Warszawie byłam na razie tylko raz, ale mam zamiar jeszcze kiedyś odwiedzić to miasto, ponieważ wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Książki o tematyce wojennej (więc również powstańczej) uwielbiam, więc z tą na pewno się zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, ale chyba widziałam lepsze. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. hmmm... W-wę dane mi było odwiedzić bodaj 2 razy w życiu, wieki całe temu
  po książkę raczej nie sięgnę, bo nie czuję takiej potrzeby

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo tego, że do miłośników historii nie należę, bardzo lubię odkrywać miasta i dowiadywać się o nich nieznanych dotąd rzeczy. Warszawa to jedno z moich ulubionych miejsc, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest to wartościowa książka, ale raczej się z nią nie zapoznam. Nigdy nie byłam w Warszawie, więc pewnie nawet nie będę wiedziała, gdzie np. znajdują się poszczególne budynki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka raczej nie dla mnie, dlatego spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszy mnie fakt ,ze ludzie wciąż czytają ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę poleciłam koleżance, która chce zostać architektem - to chyba idealna lektura dla niej ;) Sama czułam się trochę zagubiona w nadmiarze informacji, który znalazłam w dodatkowych ramkach, ale generalnie wspominam ten tytuł bardzo, bardzo dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie nie dla mnie, więc spasuję.

  OdpowiedzUsuń