środa, 13 lutego 2013

116) Groza


Umysł człowieka od wieków stanowi niewyjaśnioną zagadkę. Nawet teraz, w dobie komputerów i tak spektakularnych odkryć, ciężko jest wyjaśnić dlaczego człowiek w pewnych sytuacjach zachowuje się tak, a nie inaczej. W książce „Groza” jej autor Michael Robotham postanowił przybliżyć czytelnikom aspekt psychologiczny funkcjonowania człowieka.

Doktor Joseph O’Loughlin to psycholog kliniczny, który zostaje wykładowcą Uniwersytetu w Bath. Od niedawna jest również chory na Parkinsona. Właśnie rozpoczyna się wykład, studenci słuchają doktora z wielką uwagą, gdyż mówi on o rzeczach ciekawych i na razie zupełnie im nie znanych. Nagle policja wzywa doktora, który niechętnie opuszcza uniwersytet. Samochodem policyjnym pędzi na most gdzie ma wystąpić w roli negocjatora. Na krawędzi Clifton Suspension Bridge stoi naga kobieta w czerwonych butach na obcasach. Przy uchu trzyma telefon. Widać, że chce skoczyć. Doktor próbuje przekonać kobietę, odciągnąć od niebezpieczeństwa. Nie udaje mu się to. Kobieta umiera po skoku z tak dużej wysokości. Wkrótce potem do domu psychologa przychodzi nastoletnia córka denatki. Nie wierzy, że jej matka mogła skoczyć. Obie były szczęśliwe i cieszyły się swoją obecnością. Poza tym kobieta miała lęk wysokości. Rozpoczyna się gra z psychopatą, który nie cofnie się przed niczym.

Książka zainteresowała mnie przede wszystkim ze względu na swój gatunek. Thriller psychologiczny. Brzmi to ciekawie i zachęcająco. I taka właśnie jest „Groza”. Mamy tutaj sprawę morderstw, w których zabójca posługuje się tylko i wyłącznie uległością umysłu. Tak, to jest możliwe. Aspekt psychologiczny został ciekawie rozbudowany w tej książce. Zadziwiające jest to jak ludzie potrafią być ulegli jeżeli chodzi o najbliższą im osobą. Autor stawia czytelnikowi wiele pytań, które wynikają podczas zagłębiania się w lekturę. Udziela ona dosyć skąpych odpowiedzi, tym samym zmuszając czytelnika do rozmyślań. Przede wszystkim na temat ludzkiego umysłu, władzy nad innymi.

Fabuła przedstawiona w książce Michaela Robothama została bardzo dobrze skonstruowana. Wszystkie zdarzenia w niej przedstawione dążą do tego, aby na końcu książki złożyć się w spójną całość. I to właśnie końcówka powieści najbardziej trzyma czytelnika w napięciu. Język jakim posługuje się autor jest prosty, a styl lekki. Książkę czyta się przyjemnie. Nie wymaga dużego skupienia od czytelnika.

Książkę mogę polecić przede wszystkim miłośnikom thrillerów psychologicznych. „Groza” z pewnością Was nie zawiedzie. Wszystkim innym również polecam zapoznanie się z tą książką. Jest ona ciekawa i wciągająca. Nie należy z pewnością do literatury z wyższej półki. „Groza” to książka dla niewymagających czytelników, pozwalająca na to by na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

„Groza” Michael Robotham, Świat Książki 2012

14 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, poszukam w bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam thrillery psychologiczne (zarówno książki jak i filmy), więc zapiszę sobie ,,Grozę" w kolejce do przeczytania :)
  Pozdrawiam, M.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z jednej strony fabuła wydaje się być ciekawa, z drugiej trochę boję się, że książka będzie dla mnie męczącą lekturą. W sumie jednak chciałabym się o tym przekonać na własnej skórze ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa i zachęcająca recenzja, ale to nie moje klimaty. Z tego powodu raczej odpuszczę sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za kryminałami, ale w tym mnie coś urzekło. Ta uległość umysły brzmi intrygująco. Dopisuję sobie do zakładki "chcę przeczytać"!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hey very nice blog!

  my web page: www.electronsonline.Com

  OdpowiedzUsuń
 7. z przyjemnością przeczytam jak tylko będę mieć okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Właściwie to.. czemu nie :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie zaliczam się do miłośników thrillerów psychologicznych, a ta książka już od czasu swojej premiery chodzi za mną nieustannie :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. "Groza" bardzo mnie zainteresowała. Lubię thrillery psychologiczne, dobrze więc wiedzieć o kolejnej obiecującej powieści z tego gatunku;)

  OdpowiedzUsuń
 11. How do you make your blog (on Blogspot) for invited members only?


  my web blog ... vaginal mesh lawyers

  OdpowiedzUsuń
 12. Już na sam widok słów "thriller psychologiczny" jestem zaciekawiona, a w przypadku tej powieści fabuła zapowiada się bardzo tajemniczo i dziwnie. Mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi ciekawie - książki, które poruszają tematykę ludzkiego umysłu, jego funkcjonowania to zdecydowanie coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam wielką ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń