sobota, 20 kwietnia 2013

124) Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn


Audrey Hepburn. Znana na całym świecie aktorka, modelka i działaczka humanitarna. Zdobywczyni Oscara w 1954 roku dla najlepszej bohaterki pierwszoplanowej w filmie „Rzymskie wakacje”. Jest synonimem stylu i elegancji. Kochana i uwielbiana przez wielbicieli kina. Znana z tego, że swojego życia prywatnego nie chciała przenosić na strony gazet. Donald Spoto, autor książki „Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” postanawia wejść w intymny świat aktorki i odszukać w nim to, co najbardziej chciała ukryć.

Osoba, która odniosła tak wielki sukces, której postać jest rozpoznawana na całym świecie, nie miała łatwego życia. Okres dzieciństwa nie należał do najszczęśliwszych w jej życiu. Kłótnie między rodzicami, a w końcu ich rozwód, wojna trwająca w Holandii, lata nauki baletu w Londynie – to wszystko miało ogromne znaczenie i ukształtowało dalsze życie Audrey. Osoby, które ją znały mówią, że była kobietą o niezwykłej osobowości. Teraz Ty, drogi Czytelniku, możesz ją poznać dzięki książce Donalda Spoto. Autor książki napisał rzetelną biografię, opartą na wypowiedziach osób, które osobiście znały Audrey.

Książka przepełniona jest licznymi, szczegółowymi opisami zdarzeń z życia aktorki. Mimo że są one naprawdę ciekawe, przeczytanie tej książki szło mi dość opornie. Autor zbyt długo opisuje niektóre momenty, co bywa naprawdę męczące. Po prostu chce się odłożyć książkę i nie czytać dalej. Myślę, że tę biografię można by było lepiej napisać, a wtedy Czytelnik pochłaniałby każdą informację w zastraszającym tempie. Autor posługuje się zrozumiałym i dosyć prostym językiem, jednak nawet to nie uratuje tych przydługich i nudnawych momentów.

Z książki „Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn” można się naprawdę wiele dowiedzieć o życiu aktorki. Poznać ją taką, jaką była w rzeczywistości. Nie tylko jako aktorkę, ale także żonę, córkę czy matkę. Audrey to osoba, której można czasami współczuć, niekiedy zazdrościć, ale to także osoba, którą można pokochać. Za to, że była życzliwa, miła, dobra. Za to, że tak dużo zmieniła w światowym kinie. Za to, że bez niej nie byłoby tylu wspaniałych filmów. Obraz Audrey w książce „Oczarowanie” to nie zawsze obraz radosny i wesoły. Czasami jest on bardzo smutny, pełen goryczy. Warto jednak samemu go zobaczyć. Obraz postaci, którą kocha cały świat.

Książkę „Oczarowanie” polecam tym, którzy nie znają jeszcze Audrey i chcą to zmienić. Dzięki tej powieści będą mogli dokładnie przyjrzeć się jej życiu i samemu zdecydować, czy również będą ją uwielbiać jak miliony innych ludzi. Biografia Donalda Spoto może spodobać się również tym, którzy pokochali już Audrey. Będą mogli poznać dokładny życiorys aktorki znanej i uwielbianej na całym świecie. Nie daj się dłużej zapraszać. Poznaj Audrey!

"Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn" Daniel Spoto, wyd. Dolnośląskie 2008

17 komentarzy:

 1. lubię czytać o tym, jak wyglądało prawdziwe życie osób tak znanych jak choćby właśnie Audrey, także po biografię z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też lubię czytać książki o osobach, które są znane na całym świecie. Dzięki nim można się wiele dowiedzieć o takich ludziach. Zachęcam do bliższego poznania Audrey :)

   Usuń
 2. Audrey oczywiście znam, ale biografii nie przeczytam. Nie lubię ich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to się mówi: gusta są różne. Skoro nie lubisz biografii to nie będę namawiać Cię do przeczytania tej książki.

   Usuń
 3. Niezbyt często sięgam po biografie, ale Audrey bardzo lubię i dlatego po tę chętnie bym sięgnęła. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zachęcam, bo warto. Naprawdę można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy z tej książki. :)

   Usuń
 4. O! To coś dla mnie! Zawsze chciałam przeczytać biografię tej aktorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) W takim razie pewnie spodoba Ci się ta książka :)

   Usuń
 5. Uwielbiam Audrey, więc z wielką przyjemnością sięgnę po jej biografię. :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro lubisz Audrey to ta książka powinna Ci się spodobać. Zachęcam do jej przeczytania :)

   Usuń
 6. Lubię Audrey, lecz biografii wręcz nie znoszę i nie wiem czy przez tą by przebrnęła, skoro jak piszesz czyta się ją dosyć ciężko. Może sięgnę po jakąś inną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ biografie są bardzo ciekawe! Zwłaszcza ta o Audrey jest naprawdę interesująca. Zresztą nic dziwnego, bo to Audrey była przecież bardzo interesującym człowiekiem. Może trochę ciężko przez nią przebrnąć, ale warto, bo można się wiele dowiedzieć o tej aktorce. :)

   Usuń
 7. Rzeczywiście, ta książka mogła być napisana nieco lepiej, ciekawiej. Mimo wszystko dostarcza wielu informacji o tej aktorce, a to coś naprawdę dobrego dla wszystkich jej fanów;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda. Można się w niej znaleźć wiele interesujących informacji. :)

   Usuń
 8. Uwielbiam Audrey ! Widziała wiele filmów z jej udziałem więc książkę bardzo chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Choć Audrey doceniam to jednak po biografię narazie nie sięgnę - za dużo innych planów czytelniczych mi się nagromadziło :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zanim sięgnę po książkę o Audrey, muszę nadrobić zaległości związane z filmami, w których gra główne role :)

  OdpowiedzUsuń